Alergia w ciąży

Alergia, czyli nadmierna reakcja całego organizmu na substancje zwane alergenami, to coraz powszechniejsza dolegliwość w dzisiejszych czasach. Niestety, reakcja ta zwykle utrzymuje się również w okresie ciąży. Jeśli istnieje konieczność sięgnięcia po leki, pamiętaj, że tylko lekarz może zdecydować, które preparaty i w jakich dawkach powinnaś teraz przyjmować. Sama się nie lecz! Niewłaściwie dobrany lek może źle wpłynąć na rozwój twojego dziecka. Dlatego przyszła mama cierpiąca na alergię powinna być pod opieką nie tylko ginekologa, ale i alergologa. Niewskazane są na przykład leki antyhistaminowe. Jednak lekarz na pewno dobierze odpowiednią kurację, bezpieczną dla ciebie i dziecka. W okresie ciąży i karmienia piersią nie stosuje się też terapii odczulającej alergenami.
Ruch na świeżym powietrzu to jeden z istotnych czynników profilaktyki przeciwalergicznej.

Jak radzić sobie z alergią

Jeśli, będąc w ciąży, dostaniesz nagle dziwnej wysypki, pokrzywki albo alergicznego nieżytu nosa, powinnaś bezzwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. W takim wypadku ważne jest, aby jak najszybciej wydać właściwą diagnozę i podjąć stosowne leczenie. Dzięki temu będziesz spokojna o dziecko, a jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie, co jest niezwykle ważne w tym okresie. Pamiętaj przy tym, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Niezwykle ważne jest, aby wszystkie przepisane przez lekarza środki przyjmować z dużą regularnością.
  • Unikaj alergenów i substancji uczulających – jeśli jesteś uczulona na sierść zwierząt, zrezygnuj z wizyt u przyjaciół, którzy mają zwierzęta. Jeśli w twoim przypadku alergię wywołują roztocza kurzu domowego, unikaj odkurzania, zamiatania. Nie zapominaj też o częstej zmianie pościeli.
  • Jedz pełnowartościowe i urozmaicone posiłki. Jeśli jednak masz alergię pokarmową, pamiętaj, aby nie spożywać produktów, na które jesteś uczulona, jak na przykład ryby czy gluten. Pamiętaj również, że produkty z upraw ekologicznych nie chronią przed skutkami alergii – mogą też wywoływać reakcje alergiczne.

Palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza to jedne z najczęstszych czynników alergizujących. Dlatego unikaj zadymionych pomieszczeń i rejonów przemysłowych, gdzie jest duże skażenie atmosfery. Staraj się unikać kontaktu z drzewami, kwiatami i innymi roślinami, co do których masz podejrzenia, że mogą wywołać u ciebie reakcje alergiczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*