Boli mnie brzuch!

Ból jest subiektywnym odczuciem, które skutecznie może utrudnić normalne funkcjonowanie. Daje poczucie dyskomfortu i wpływa na pogorszenie jakości życia. Ostry ból pełni funkcje ostrzegawczą, sygnalizuje bowiem, że w organizmie zaczyna dziać się coś złego. Jednym z najbardziej powszechnych objawów chorobowych, z jakim spotykają się lekarze, jest ból brzucha. Zwykle jest to związane ze skurczem mięśni gładkich brzucha, ale co jeśli jest to powiązane z poważniejszym stanem chorobowym? Jak to rozpoznać? Istnieje wiele różnych typów bólu brzucha, a każdy z nich jest objawem innej choroby.

Gdy boli brzuch…

Zatrucie jadem kiełbasianym

Objawia się bolesnymi skurczami w brzuchu, nudnościami, biegunką, wymiotami, gorączką oraz podwójnym widzeniem i problemami z mówieniem i przełykaniem. Taki stan zagraża życiu, więc nie ma na co czekać – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Grypa żołądkowa i zatrucie pokarmowe

W przypadku tych chorób objawy mogą być różne, jednak niezaprzeczalnymi dowodami na nie są bóle brzucha, skurcze jelit, biegunka i wymioty. Nie należy, wtedy brać leków na zahamowanie nudności, natomiast powinno się przyjmować dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Grypa żołądkowa powinna przejść po kilku dniach, zatrucie może minąć nawet po dwóch.

Zapalenie wątroby lub rak trzustki

Może się objawiać nasilającym się wraz z upływem dni bólem, pojawiającym się w prawej górnej części brzucha. Do tego mogą wystąpić objawy takie jak zmęczenie, gorączka, ciemny mocz, nienaturalnie jasny stolec oraz zażółcenie białek oczu i skóry. Nie powinniśmy leczyć się sami, jeśli występują zmiany w stolcu lub moczu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Atak kolki żółciowej

Jeśli „złapie” nas silny, kurczowy ból brzucha, często promieniujący nawet do pleców, a dodatkowo pojawią się nudności, wymioty i nadmierne gazy, to być może mamy do czynienia z atakiem kolki żółciowej. W tym przypadku nie wolno nic pić i jeść i trzeba natychmiast wezwać pogotowie lub lekarza na wizytę domową.

Atak kolki bądź kamicy nerkowej

W przypadku tej choroby, ból pojawia się raczej od strony pleców i może promieniować na brzuch. Najważniejszym jednak objawem jest częste oddawanie moczu w ciemnym kolorze, który jest wymieszany z krwią. Mogą pojawić się też trudności z jego oddawaniem i może on mieć nieprzyjemny zapach. Taki stan wymaga wizyty u lekarza, jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy się do niego zgłosić w danym momencie, możemy wziąć doraźnie jakiś środek przeciwbólowy (byle nie aspirynę) i pić dużo wody, by ułatwić wydalenie kamienia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Bolesne skurcze, biegunka i ropiejące lub krwiste stolce oraz nadmierna i nagła utrata wagi, mogą być objawami zapalenia jelita grubego. Wizyta u lekarza jest niezbędna, należy także zrezygnować z potraw drażniących jelito. Trzeba zaprzestać przyjmowania leków przeciwzapalnych niesteroidowych.

Uczulenie na laktozę

Złe samopoczucie po wypiciu krowiego mleka, jogurtu na jego bazie lub innego produktu zawierającego laktozę, bóle i skurcze brzucha, wzdęcia, gazy i biegunka to najprawdopodobniej znak, że organizm nie toleruje laktozy. Jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie, sprawa jest prosta –  wystarczy zredukować do minimum spożywanie produktów mlecznych.

Zespół nadwrażliwości jelita grubego

Jeśli ból brzucha pojawia się wraz z biegunką, w stolcu pojawiają się smugi śluzu, a po każdym posiłku chce nam się wymiotować, może to być nadwrażliwość jelita grubego. Koniecznym jest zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia badań. Ważne jest też, aby zapisywać co się je i co wywołuje niepożądane objawy. Nie należy palić papierosów i spożywać dużych ilości tłuszczu.

Zapalenie uchyłków jelita grubego

Jeśli odczuwamy ból, gdy naciskamy na brzuch po lewej stronie, mamy zaparcia, nudności, męczą nas wymioty, a jeśli uda nam się oddać stolec, to jest on cienki i ma ołówkowy kształt, to być może cierpimy na zapalenie uchyłków jelita grubego. Nie należy odkładać wizyty u lekarza, nie powinno się też stosować lewatyw, ani leków przeczyszczających. Należy unikać papierosów, kawy i alkoholu, a wprowadzić do swojego życia dietę bogatą w błonnik. Ruch także wzmaga procesy trawienia i ułatwia wypróżnianie.

Przepuklina

Ból brzucha, gdy się podnosimy lub pochylamy oraz uwypuklenie lub wyczuwalny guz pod skórą brzucha lub pachwiny najczęściej oznaczają przepuklinę. Niektóre rodzaje przepukliny trzeba szybko operować, więc niezbędna jest wizyta u lekarza. Jeśli jednak przepuklina nie wymaga ingerencji chirurgicznej, należy zadbać o prawidłową wagę, by zmniejszyć nacisk na mięśnie brzucha. Można też ćwiczyć, jednak zestaw ćwiczeń powinien rozpisać lekarz. Można stosować środki przeczyszczające, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie wolno palić papierosów i przebywać w zadymionych pomieszczeniach, gdyż kaszel wzmaga rozszerzanie przepukliny.

Owrzodzenie żołądka

Ból brzucha i zgaga oraz gazy, to główne objawy zapalenia żołądka bądź jego owrzodzenia. Oczywiście, dodatkowo mogą pojawić się także wymioty lub brak apetytu. Należy zgłosić się do lekarza, gdyż tylko on jest w stanie określić za pomocą badań, co nam dolega.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*