Choroby zawodowe kierowców

Zawód kierowca to bardzo trudna i nużąca praca, która wymaga od człowieka, który go wykonuje wielogodzinnej pracy w stresie w z koniecznością nieustannej maksymalnej koncentracji. Nic więc dziwnego, że choroby zawodowe kierowców są bardzo popularne i częste i stają się powodem zmartwień i przerw w pracy. Tym co powoduje liczne choroby zawodowe w tej grupie kierowców jest sposób w jaki wykonują swoją pracę jak również środowisko, w którym muszą pracować.

Na co najczęściej chorują zawodowi kierowcy?

Jak wynika z raportu przedstawionego przez jedną z firm zajmujących się medycyną pracy choroby zawodowe kierowców najczęściej związane są problemami z krążeniem, do których zalicza się zarówno nadciśnienie jak i choroba niedokrwienna serca. Schorzenia te są spowodowane przede wszystkim środowiskiem pracy kierowców. Problemem, negatywnie wpływającym na stan zdrowie kierowców jest siedzący tryb życia, a tym samym mała aktywność fizyczna. Niekorzystnie wpływa również stres jak i niesprzyjający mikroklimat, który w kabinie kierowców zdecydowanie występuje.

Choroby zawodowe kierowców to również problemy ze wzrokiem jak i słuchem, szczególnie wśród kierowców pracujących w transporcie. Problemem jest także kręgosłup, na który chorują kierowcy gdyż przebywając w jednej pozycji nadmiernie obciążają mięśnie. Niestety problemem może być również otyłość.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, ze stres szczególnie ten traumatyczny, spowodowany wypadkiem może doprowadzić do depresji, a skwarnych wypadkach nawet do poważniejszych chorób psychicznych. Choroby zawodowe kierowców w większości spowodowane są stresem i to on ma zasadniczy wpływ na zdrowie kierowców. Stres potęgowany jest przez zmianową prace oraz brak aktywności fizycznej. Również konflikty w miejscu pracy negatywnie wpływają na psychikę, a tym samym na stan zdrowie kierowców.

Jak minimalizować ryzyko chorób zawodowych kierowców?

To w gestii zarówno pracodawców jak i samych kierowców, którzy bardzo często prowadzą własną działalność gospodarczą leży zminimalizowanie ryzyka pojawienia się chorób zawodowych. Choroby zawodowe kierowców wymagają działań mających na celu pracę nad opanowaniem stresu jak również stworzenie jak najbardziej zoptymalizowanego środowiska pracy kierowców. Należy zadbać o badania profilaktyczne, które zgodnie z ustawą muszą kończyć się wydaniem stosowanych uprawnień do wykonywania tego zawodu na określony czas.

Choroby zawodowe kierowców związane są przede wszystkim z nagromadzonymi drobiazgami, które w całości mają negatywny wpływ na zdrowie kierujących pojazdami. Warto więc zadbać o szczegóły jak regulowany fotel czy przerwy w czasie podróży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*