Ciąża i niedoczynność tarczycy

Często w przypadku różnych chorób, często niegroźnych normalnie, gdy zostają stwierdzone podczas ciąży stają się niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Tak samo jest w przypadku niedoczynności tarczycy. Co gorsza wiele objawów niedoczynności tarczycy w ciąży, pokrywa się z objawami samej ciąży, toteż rozpoznanie jest niejednokrotnie niemożliwe. Zanim przejdziemy do niebezpieczeństw, jakie związane są z chorobą pojawiającą się u ciężarnych kobiet, spróbuję przekonać, by wraz z regularnymi badaniami, wykonać również te związane z niedoczynnością tarczycy. Nie jest to żaden kłopot, a może uratować życie Twojego dziecka!

Nie należy jednak także panikować. Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy stwierdzana jest zaledwie u 0,5% ciężarnych. Częściej jednak pojawia się subkliniczna postać choroby, będąca jednak zapowiedzią pełnoobjawowego schorzenia. Ta postać charakteryzuje się prawidłowym stężeniem trijodotyroniny oraz tyrozyny, ewidentnie zwiększa się jednak stężenie TSH. Niestety choroba ta w każdym stadium, jeśli wykryta jest w ciąży, może prowadzić do poronienia. Warto zadbać więc o badania na tym tle, tym bardziej, że w zakresie badań regularnych nie bierze się pod uwagę schorzeń tarczycy.

Niektóre z nietypowych objawów, które mogą się pojawić w przypadku niedoczynności tarczycy to zbyt duży przyrost masy ciała podług tygodnia ciąży, wychłodzenie organizmu, senność, znaczące wysuszenie skóry oraz zaparcia. Poza poronieniem, nieleczona choroba może wywołać również niepłodność albo przedwczesne odklejenie łożyska. Niedoczynność jest jednak przede wszystkim groźna dla samego dziecka. Na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, płód nie jest w stanie sam produkować trijodotyroniny czy tyroksyny dlatego pobiera je od matki. W przypadku, gdy płód ich nie otrzyma, może urodzić się z niewielką masą urodzeniową lub co gorsza z zaburzeniami oddechowymi czy neuropsychologicznymi. Te ostatnie wiążą się ze znaczącym obniżeniem ilorazu inteligencji dziecka, a także jego zdolnościami edukacyjnymi.

Gdy zatem udasz się na rutynowe badania, które regularnie wykonujesz w czasie ciąży, koniecznie przebadaj się pod kątem TSH.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*