Co to jest kolagen naturalny?

W organizmie ludzkim kolagen stanowi niemalże 1/3 wszelkich białek. W rzeczywistych warunkach występuje w 20 typach, różniących się budową i pełnioną w organizmie funkcją. Jednak od wielu lat trwają badania nad jego właściwościami i wpływem na organizm. Przypuszcza się, iż do odgadnięcia tajemnicy kolagenu nadal bardzo daleka droga. Stanowi o tym choćby fakt, że do dzisiaj zaledwie 12 rodzajów kolagenu jest szczegółowo opisanych, pozostające 8 to dla naukowców ciągle zagadka.

W którym miejscu występuje kolagen?

Kolagen kojarzony zdaje się być najczęściej ze skórą i to niewątpliwe odpowiednie skojarzenie, bowiem włókna kolagenowe przesądzają ok. 70% wszelkich znajdujących się tam białek. Aczkolwiek to nie wyłączne miejsce gdzie możemy go spotkać. Kolagen odnajdziemy również w bardziej nietypowych obszarach takich jak: wątroba, serce, nerki, oczy czy układ krwionośny.

Wytwarzanie i obieg naturalnego kolagenu

Naturalny kolagen produkowany jest w dużej ilości przez fibroblasty – komórki tkanki łącznej, a także w układzie kostnym. Naukowcy obliczyli, że w przeciągu roku ciało wymienia aż 3 kg tego białka. Dawne włókna kolagenowe niszczeją i są eliminowane z organizmu, a na ich miejsce tworzone są nowe. Za sprawą tkich zmian skóra wygląda młodo i wszystkie narządy dobrze funkcjonują.

Zredukowanie produkcji kolagenu

Od 25 roku życia dostrzegalne jest zminimalizowanie produkcji kolagenu w organizmie, przez co zwyczajna rotacja tego białka zostaje nieco spowolniona. Dzieje się tak z przyczyny naturalnego i nieodwracalnego mechanizmu którym jest starzenie się organizmu. Od tego czasu możemy zanotować m.in. początkowe oznaki starzenia się skóry którymi są zmarszczki. Z wiekiem tok niszczenia kolagenu okazuje się coraz szybszy a jego wytwarzanie sukcesywnie zwalnia, co powoduje, że naturalny proces obiegu kolagenu zostaje zaburzony. Powinno się przy tym zauważyć, że w sytuacji kobiet znacznie rychlej dochodzi do obniżenia produkcji tego białka, przez co m.in. ich skóra szybciej się starzeje, an układ kostny jest w wyższym stopniu narażony na osteoporozę. Po 60. roku życia wytwarzanie kolagenu właściwie ustaje, co w szczególności dotkliwie odczuwają organy, gdzie do tej pory było go pod dostatkiem, czyli skóra, kości, stawy i oczy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*