GABA – blokuje neuroprzekaźniki w celu poprawy zdrowia – 11 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

GABA jest akronimem kwasu gamma-aminomasłowego, który jest hamującym (relaksującym) neuroprzekaźnikiem zwykle wytwarzanym w mózgu w celu przeciwdziałania stymulacji.Ponadto GABA wywołuje uspokojenie u większości ludzi i zwiększa naturalną produkcję serotoniny w organizmie. Kiedy mózg nie wytwarza wystarczającej ilości GABA, mogą wystąpić określone oznaki niedoboru. Podczas gdy niektóre z nich są stosunkowo łagodne, inne mogą być bardziej poważne, takie jak padaczka, lęk, bezsenność i depresja.

Co to jest GABA?

GABA badano głównie w ostatnich dziesięcioleciach. W 1883 r. Naukowcy opracowali po raz pierwszy naturalny suplement GABA (naturalny środek uspokajający), który powstał w wyniku połączenia procesów metabolicznych drobnoustroju i rośliny.Wróćmy do roku 1950: naukowcy odkryli, że GABA jest czymś, co rozwija się w ludzkim mózgu jako część centralnego układu nerwowego ssaków. Dziś wiadomo, że GABA jest nie tylko drugim najpowszechniejszym neuroprzekaźnikiem w naszym mózgu, ale także najczęstszym inhibitorem.Ludzie kupują go bez recepty, aby lepiej radzić sobie z zaburzeniami układu nerwowego i … kulturystyką, ponieważ bezpośrednio reguluje napięcie mięśni. Chociaż wiele wiadomo dziś na temat neuroprzekaźników, cały potencjał GABA pozostaje do ustalenia.

Wniosek: GABA jest głównym neuroprzekaźnikiem, który został niedawno odkryty i zrozumiany przez badaczy.

Jak działa GABA?

GABA blokuje sygnały mózgowe (neurotransmisje), które powodują nadmierną stymulację, co skutkuje zrównoważoną równowagą biochemiczną mózgu. Dr Alan Pressman twierdzi, że glutaminian występuje, gdy glutamina wchodzi w interakcje z wystarczającą ilością witaminy B6. Gdy ten glutaminian jest również łączony z odpowiednią ilością witaminy B6, wytwarza się GABA.W zdrowym mózgu 40% neuroprzekaźników w organizmie to GABA, a glutaminian jest głównym neuroprzekaźnikiem pobudzającym. Ponieważ ten pierwszy jest centralnym inhibitorem, neurobiologowie nazywają GABA „Pedałem hamulca hamulca”, który uspokaja układ nerwowy.

GABA i synaps glutaminergiczny stanowią ponad 85% przekaźników synaptycznych w normalnym mózgu. Wiele synaps używa więcej niż jednego neuroprzekaźnika. Cały mózg akceptuje unerwienie norepinefryny. W ostatnich latach naukowcy zauważyli, że osoby z ciężką depresją, schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi mają za dużo glutaminianu w swoich układach nerwowych. Farmakologiczne leki przeciwdepresyjne, które obniżają poziom glutaminianu w osoczu, pokazały, jak należy wyważyć równowagę między neuroprzekaźnikami pobudzającymi i uspokajającymi.

Wniosek: GABA równoważy aktywność neuroprzekaźników w mózgu poprzez hamowanie neurotransmisji, podczas gdy inne neuroprzekaźniki ją stymulują.

Korzyści z GABA

GABA stosuje się głównie w leczeniu problemów związanych z mózgiem, chociaż badania naukowe wykazują, że ma on również pozytywny wpływ na inne stany, takie jak zaburzenia mózgu:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroba lokomotoryczna
 • zapalenie oskrzeli
 • niepewność
 • zły
 • przedmiesiączkowy zespół napięcia
 • cierpienie
 • otyłość
 • brak napięcia mięśniowego

GABA został zalecony przez pacjentów do leczenia wielu narządów i układów w organizmie, w tym dróg oddechowych, trzustki, żołądka, jąder, jajników, nerek, wątroby, płuc i oczu. GABAergistyczne mechanizmy można znaleźć w żołądku, jelitach, trzustce, jądrach, jajnikach, jajowodach, wątrobie, nerkach, pęcherzu i płucach. Przy takiej wszechstronności nie ma się co dziwić, że GABA może pomóc ci nie tylko w problemach z mózgiem.

Wniosek: GABA jest stosowany w leczeniu lęku, depresji, bezsenności i innych problemów nerwowych, a także w kulturystyce i próbach utraty wagi. Stwierdzono, że leczy on również inne choroby. Badania nadal badają ten obszar tematyczny.

GABA i lęk

Osoba, której ciało nie wytwarza wystarczającej ilości GABA, doświadcza przynajmniej niektórych z następujących objawów:

 • chęć jedzenia lub picia słodkich rzeczy do relaksu
 • napięte lub sztywne mięśnie
 • przytłaczający
 • podniecenie
 • panika
 • zmartwienie i strach
 • uczucie bycia kochanym
 • ogólny niepokój

Środki, których ludzie używają do relaksu – środki uspokajające, marihuanę i alkohol – działają, ponieważ wszystkie stymulują wytwarzanie GABA w mózgu.

Wniosek: gdy ktoś cierpi na niedobór GABA, wykazuje różne objawy niepokoju. Często występuje nadużywanie substancji GABAnergious, ponieważ różne sposoby pozwalają na gromadzenie poczucia relaksu.

GABA do spania

Ludzie, którzy nie śpią dobrze, zwykle nie mają wystarczającej ilości GABA w swoim systemie nerwowym. Badanie z 2008 r., Opublikowane w magazynie „Sleep”, wykazało, że osoby zmagające się z bezsennością mają o 30% mniej GABA w swoich układach nerwowych niż osoby dobrze śpiące, co tłumaczy, dlaczego depresja, lęk i bezsenność są zwykle doświadczane razem.

Wniosek: organizm potrzebuje odpowiedniego poziomu GABA, aby odpocząć bez leków. Niepokój, depresja i bezsenność często wynikają z równoczesnego hamowania produkcji neurotransmiterów GABA w mózgu.

GABA i serotonina

Serotonina odgrywa bardzo specyficzną rolę w regulacji zarówno wytwarzania GABA, jak i glutaminianu, a zatem jest niezbędna dla zdrowia mózgu i ogólnego samopoczucia. Oto przegląd z jednego badania: …

„Neuroprzekaźnik serotoninowy (5-HT), który jest szeroko rozpowszechniony w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), bierze udział w wielu różnych funkcjach fizjologicznych: w kilku regionach mózgu 5-HT ulega dyfuzji poprzez transmisję wolumetryczną i zachowuje się jak neuromodulator, a nie „klasyczny” neuroprzekaźnik.

W OUN 5-HT (serotonina), wykazuje bardzo złożoną kontrolę modulacji nad transmisjami glutaminianu i GABA, w tym wieloma podtypami receptora 5-HT i szeroką gamą efektów. Jest to bardziej złożone ze względu na fakt, że 5-HT oddziałuje z wieloma innymi neuroprzekaźnikami, w tym dwoma innymi monoaminami, noradrenaliną i dopaminą, które działają również jako neuromodulatory.

W wielu przypadkach zastosowanie połączonych technik ujawniło szczegółowo mechanizm działania neuromodulacji 5-HT. Ponieważ nieprawidłowe funkcjonowanie modulacji 5-HT wiązało się z wieloma patologiami, w tym schizofrenią, autyzmem dziecięcym, deficytami poznawczymi i motorycznymi, migreną i nadużywaniem leków, głębsze zrozumienie typów receptorów 5-HT i ich mechanizmów dostarczy przydatnych strategii dla leczenie takich chorób. „.

Jak przeczytacie poniżej, niedobór serotoniny ostatecznie prowadzi do szeregu dolegliwości, w tym depresji.Serotonina reguluje produkcję zarówno GABA, jak i glutaminianu, więc suplementacja GABA pod nieobecność odpowiedniego poziomu serotoniny (lub inhibicji serotoniny) może prowadzić do stanów takich jak te wspomniane powyżej. Aby utrzymać lub zoptymalizować poziom serotoniny w organizmie, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: …

Poziom hamowania serotoniny u osób z nietolerancją glutenu jest znacznie wyższy niż tradycyjna odpowiedź immunologiczna na spożywanie produktów zawierających gluten. Z testu :.

„Jednoczesne i coraz więcej dowodów sugeruje, że odpowiedź immunologiczna na gluten jest często związana z objawami neurologicznymi i psychiatrycznymi oraz że wrażliwość na gluten (GS) jest stanem wyjątkowym o potencjalnie odmiennym mechanizmie i objawach związanych z celiakią (CD).

Potrzebne są dalsze badania, aby pomóc oddzielić CD od GS i zrozumieć mechanizmy związanych z glutenem powikłań neurologicznych i psychiatrycznych. Te działania ośrodkowego układu nerwowego GS (wrażliwość na gluten) i CD (choroba Celliusa) nie są trywialne. Dlatego, biorąc pod uwagę niedostateczną diagnozę i potencjalne konsekwencje zdrowotne, sugeruje to potrzebę opracowania lepszych sposobów wykrywania i zapobiegania potencjalnym powikłaniom tych zaburzeń. „.

Dowody naukowe silnie sugerują, że spożywanie glutenu w tym przypadku ma poważny niekorzystny wpływ na ogólny stan zdrowia mózgu, uszkadza ośrodkowy układ nerwowy (CNS) i hamuje produkcję serotoniny, co ostatecznie zatrzymuje wytwarzanie GABA i powoduje, że suplementacja jest nieskuteczna.Możesz uzupełnić poziom serotoniny wieloma korzyściami. Jednak eliminacja lub zmniejszenie spożycia glutenu, ze względu na jego skłonność do wytwarzania antagonistycznej prolaktyny przeciwko serotoninie, jest zasadniczą częścią tego procesu. Kelly Brogan, M. D, pisze także, że gluten jest jednym z dwóch pokarmów, które „mogą sabotować zdrowie twojego mózgu.

Wniosek: Zanim podejmiesz się naprawy niedoboru GABA, zdaj sobie sprawę, że to serotonina kontroluje działanie GABA w organizmie poprzez neuromodulację. Wiele badań wykazało, że gluten ma bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie mózgu i zdrowie psychiczne, nawet u osób bez celiakii, ale tylko przy stwierdzonej nietolerancji na gluten.

GABA i depresja

Badania naukowe wykazały, że poziomy GABA są niskie w przypadku osób z depresją. Jedynie poprzez połączenie leków przeciwdepresyjnych i suplementów GABA udało się zmniejszyć depresję. Samo przyjmowanie suplementów GABA nie było wystarczające.To może, ale nie musi, korelować z brakiem produkcji serotoniny, jak opisano powyżej. Wynik ten był prawdopodobnie spowodowany barierą krew-mózg, która nie pozwala na wejście GABA poza nią. W badaniu nie użyto B6, magnezu ani L-teaniny w celu zwiększenia zdolności organizmu do wytwarzania GABA. W innym badaniu opublikowanym w Journal of Effective Disorders stwierdzono także, że GABA nie ma bezpośredniego wpływu na depresję. Niniejsze badanie twierdzi:

„Osoby z depresją były badane przed i po 15 i 35 dniach leczenia amitryptyną (100 mg / dobę), imipraminą (100 mg / dobę) i fluoksetyną (20 mg / dobę), odpowiedź GH na aktywację receptora GABAB nie różniła się między osobami z depresją a zdrową grupą kontrolną Ponadto przewlekła terapia przeciwdepresyjna nie zmieniła znacząco tej odpowiedzi, nawet gdy uzyskano wyraźny efekt terapeutyczny Wyniki te nie potwierdzają hipotezy, że mechanizmy GABAergiczne są zaangażowane w patofizjologię depresji i mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych. „.

Na koniec, badanie depresji CNN wykazało, że suplementacja GABA nie była skuteczna w leczeniu depresji. CNN stwierdził, że suplementacja GABA nie stymuluje naturalnej produkcji tego neuroprzekaźnika w organizmie. Z raportu CNN: …

„Stwierdzono związek pomiędzy naturalnie występującym GABA a depresją i lękiem Chociaż leki na receptę, takie jak Depakote (lek przeciwdrgawkowy stosowany w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych) i benzodiazepiny (stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych) wpływają na poziomy GABA, istnieje bardzo mało dowodów na to, że Suplementy GABA wpływają na nastrój w ten sam sposób. „.

Dane naukowe zdają się wskazywać, że GABA i depresja nie są zaangażowane w tę samą ścieżkę w mózgu. Podczas gdy suplementacja GABA może mieć wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych (takich jak poprawa napięcia mięśniowego), wychwyt GABA sam w sobie nie wydaje się być skutecznym leczeniem objawów depresji.

Wniosek: podobnie jak bezsenność i depresja, wydaje się, że depresja jest spowodowana niskim poziomem neurotransmiterów GABA w mózgu. Jednak suplementy GABA nie wydają się skuteczne w leczeniu.

Dawka GABA

Chociaż dawka GABA nie jest regulowana przez FDA, Dr. Amen zaleca przyjmowanie 2-3 razy dziennie od 100 do 250 mg. Rozsądnie byłoby zacząć od małej dawki, zanim stopniowo ją zwiększysz, aby znaleźć „idealny punkt”, który najlepiej Ci odpowiada.Aspekty takie jak płeć, waga i wiek powinny być również brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o odpowiednim poziomie dawki. Należy również pamiętać, że GABA może zakłócać każdy przyjmowany lek, szczególnie jeśli wpływa on na jakiekolwiek problemy układu nerwowego. Jeśli odkryjesz, że GABA działa bardzo dobrze, nie zastępuj automatycznie leku na receptę. Zamiast tego należy uzgodnić z lekarzem procedurę endoskopową.

Podsumowanie: Zacznij od dawki w niskim zakresie tego, co jest przeznaczone dla Twojego wieku, wagi, itp., Zanim zaczniesz przyjmować dawkę, która najlepiej leczy twój stan. Pamiętaj, aby nie przyjmować GABA, jeśli może wchodzić w interakcję z innymi lekami bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Czy korzystanie z GABA jest bezpieczne?

Chociaż FDA uważała GABA za bezpieczną substancję, każda osoba w ciąży lub karmiąca piersią musi zachować ostrożność przy przyjmowaniu suplementów, które nie są przepisywane przez lekarza.FDA nie określiła wytycznych dotyczących dawkowania dla GABA, ale doświadczenia użytkowników sugerują, że najlepiej nadaje się od 250 mg do 750 mg do 2-3 razy dziennie.Jednak tolerancja suplementu będzie się różnić w zależności od osoby. Skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej ilości GABA obejmują

 • letarg
 • łaskotanie, mrowienie lub swędzenie twarzy, szyi, ramion lub nóg
 • Szybkie oddychanie
 • krótki oddech
 • zwiększone tętno (płytkie uderzenia)
 • wzrost lęku (jeśli utrzymują się nadmierne dawki, są przyjmowane nieprzerwanie przez trzy miesiące z rzędu)

Skutki uboczne przyjmowania zbyt dużej dawki GABA obejmują wzrost częstości akcji serca lub ciśnienia krwi, zawroty głowy i dyskomfort (ogólne niezadowolenie lub lęk). Jeśli zażyjesz więcej niż 1 g GABA, możesz odczuwać zaczerwienienie skóry lub lęk, ponieważ dodatkowa ilość nadajnika może wejść do puli aminokwasowej organizmu. Jeśli bariera krew-mózg jest nieszczelna i nie działa prawidłowo, GABA może ją przekraczać, chociaż cząsteczka jest za duża, aby to zrobić w normalnych warunkach. Jeśli jesteś pacjentem z tak zwanym „czystym lękiem” typu 1, GABA jest prawdopodobnie właściwym suplementem. Ten typ osoby ma problemy z koncentracją, wahaniami nastroju, niską energią. Ciężką depresję można lepiej leczyć za pomocą wzmacniacza serotoninowego zamiast GABA, ponieważ GABA może potencjalnie powodować epizod depresyjny. Pacjenci z zaburzeniem dwubiegunowym lub napadami typu 5 lub 6 mogą być lepiej leczeni inną substancją. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementu GABA, ponieważ to specjaliści mają doświadczenie w diagnozowaniu objawów i wiedzą, co przepisać.

Wniosek: Jeśli nadrabiasz niedobór GABA, nie używaj go podczas ciąży. Począwszy od najniższej dawki suplementacji zalecana jest metoda leczenia. Jeśli lepszy suplement jest w stanie poradzić sobie z konkretnym schorzeniem, takim jak depresja lub zaburzenia snu, nie należy przyjmować GABA, ponieważ może mieć odwrotny skutek. Odrodzenie naturalnej produkcji GABA w naszym własnym systemie nerwowym jest ogólnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

GABA naturalne źródła

Dostarczenie organizmowi składników odżywczych potrzebnych do wytworzenia własnego GABA jest idealne dla suplementów GABA. Witamina B6, magnez i L-teanina są optymalne pod tym względem, dlatego najlepiej jest uzyskać jak najwięcej z ich diety.

Witamina B6

Jak wyjaśniono powyżej, niedobór witaminy B6 spowodowałby dystrybucję dużych ilości wytworzonego GABA. Witamina B6 jest łatwo dostępna w wielu naturalnych źródłach. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia (USA) :.

„Najbogatszymi źródłami witaminy B6 są ryby, wątroba i inne mięso pochodzące z narządów wewnętrznych zwierząt, ziemniaków i innych skrobiowych warzyw i owoców (inne niż cytrusowe) .W Stanach Zjednoczonych dorośli otrzymują większość witaminy B6 w diecie ze wzbogaconych zbóż , wołowina, drób, warzywa bogate w skrobię i niektóre owoce bez cytrusów. „.

Magnez

Magnez rozluźnia mięśnie i nerwy. Wspiera również aktywność GABA, zwiększając wrażliwość GABA na neuroreceptory. Brak tego minerału może prowadzić do stanów takich jak brak równowagi hormonów tarczycy, cukrzyca, lęk i wysokie ciśnienie krwi. Ze względu na ogólną złą jakość gleby w Stanach Zjednoczonych, wiele produktów żywnościowych, które są tradycyjnie uważane za dobre źródła magnezu (i innych minerałów śladowych) ma w rzeczywistości bardzo niską zawartość magnezu. Inne produkty, które są naturalnie bogate w magnez, takie jak pełne ziarna, są zubożone przez zawartość śladowych minerałów podczas przetwarzania.Przetwórstwo żywności zasadniczo dzieli źródła pokarmu roślinnego na składniki, zarówno pod względem łatwości konsumpcji, jak i ich podatności na psucie się. Podczas przetwarzania ziarna w białą mąkę usuwa się otręby i zarodki. Podczas przetwarzania nasion i orzechów na oleje rafinowane, oleje są przegrzane, a zawartość magnezu zubożona lub usunięta dodatkami chemicznymi. To te usunięte części rośliny często zawierają najwięcej minerałów, takich jak magnez. Rafinacja oleju usuwa cały magnez. Wynikiem rafinacji ropy naftowej jest produkt o zerowej zawartości magnezu. Na przykład nasiona szafranu zawierają 680 mg magnezu na 1000 kalorii. Olej szafranowy jest całkowicie pozbawiony magnezu. Rafinacja ziarna usuwa 80-97 procent magnezu. Z mąki rafinacyjnej usuwa się co najmniej 20 składników odżywczych. I tylko pięć zostaje przywróconych, gdy ulepszona mąka zostaje „wzbogacona”.

Magnez nie jest jednym z nich. Rafinacja cukru usuwa cały magnez. Melasy, które są usuwane przez rafinację trzciny cukrowej, zawierają do 25% magnezu RDA w jednej łyżce stołowej. Cukier w ogóle go nie ma Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem może być suplementacja magnezu, aby spełnić wymagania twojego organizmu – szczególnie jeśli jesteś entuzjastą fitnessu lub sportowcem. Magnez w suplementach jest często łączony z cynkiem w celu zwiększenia skuteczności, szczególnie, że osoby aktywne wykazują tendencję do niedoboru obu.

L-teanina

Teanina jest substancją ziołową, której organizm nie wytwarza. Można go znaleźć w zielonej i czarnej herbacie. Jako czynnik wyzwalający dopaminę sprawia, że czujesz się dobrze i jesteś skoncentrowany. Zwiększa również aktywność fal mózgowych, co jest związane z ogólnym stanem relaksu.L-teanina jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, zwiększając poziomy GABA za nią. Dokładny wpływ tego zjawiska na redukcję stresu jest niejasny, ponieważ niektórzy uczestnicy badania powiedzieli, że rozwiał ich obawy i pomógł im zasnąć, podczas gdy inni twierdzili, że nie odczuli żadnego skutku.

Wniosek: spożycie dużych ilości witaminy B6, magnezu i L-teaniny stymuluje i wzmacnia produkcję GABA.

Żywność zawierająca GABA

Jak wspomniano powyżej, jedzenie produktów zawierających te składniki odżywcze byłoby idealne do zwiększenia poziomu GABA w organizmie.Rzeczywiście, pomidory zawierają również GABA. Jednakże, aby uzyskać odżywcze korzyści z tych produktów, należy w miarę możliwości poszukiwać nieprzetworzonej i ekologicznej żywności.Duże ilości witaminy B6 znajdują się w nasionach słonecznika, pistacjach, tuńczyku, kurczaku, indyku, polędwicy wieprzowej, suszonych śliwkach, chudej wołowinie, bananach, awokado i szpinaku. Magnez występuje głównie w warzywach z ciemnozielonymi liśćmi, orzechami, pestkami dyni, pestkami dyni, makreli, fasoli, soczewicy, brązowego ryżu, awokado, niskotłuszczowego jogurtu, bananów, fig i ciemnej czekolady. L-teaninę można znaleźć w zielonej i czarnej herbacie. We wszystkich przypadkach im mniej przetworzona żywność, tym większa szansa, że będzie ona źródłem wysokiej jakości składników odżywczych.

O Marzena Wielgus 167 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*