Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Infekcja pochwy wywołana przez drożdżaki to schorzenie, które bardzo często lubi się nawracać, dlatego konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki. Przede wszystkim nie można pominąć faktu, że samo leczenie grzybicy powinno obejmować kurację dla obojga partnerów. Jeżeli partner nie podda się leczeniu to infekcja z pewnością się nawróci, często ze zdwojoną siłą. Mężczyzna zazwyczaj przyjmuje leki doustne (np. Diflucan) lub specjalne maści do stosowania miejscowego (Clotrimazol). Niestety u kobiety doustne leczenie jest zazwyczaj niewystarczające, dlatego ginekolodzy zalecają globulki dopochwowe, które stosuje się na noc.  W trakcie kuracji zaleca się unikać współżycia seksualnego lub zabezpieczać się prezerwatywą.

Odbudowanie flory bakteryjnej pochwy

Po zakończonym leczeniu konieczne jest stosowanie przez 7 dni globulek zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które odtwarzają ochronną biocenozę narządów płciowych.  Warto także po kuracji wykonać test na czystość pochwy, aby upewnić się, że wszystkie patogenne drożdżaki zostały wyeliminowane.

%name Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Walka z nawrotami grzybicy pochwy

Często przyczyną nawrotów choroby mogą być tabletki antykoncepcyjne zawierające zbyt wysoką dawkę etynyloestradiolu, dlatego w takiej sytuacji warto z lekarzem wybrać inne tabletki antykoncepcyjne lub zdecydować się na inną metodą zapobiegania ciąży.

Należy również unikać noszenia bielizny typu stringi lub takiej wykonanej ze sztucznych włókien. Swoją bieliznę i ręczniki pierz w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Nigdy nie pożyczaj bielizny czy ręczników od innych osób!

W trakcie miesiączki, warto zastąpić tampony bardziej higienicznymi podpaskami i zmieniać je co 2-3 godziny, aby zapobiec rozmnażaniu drobnoustrojów. Do higieny intymnej używaj szarego mydła lub delikatnych płynów zawierających kwas mlekowy. Unikaj podmywania się żelami pod prysznic lub środkami zawierającymi agresywne detergenty myjące.

Postaraj się wyeliminować z codziennej diety nadmiar cukru spożywany w postaci słodyczy, napojów słodzących czy jogurtów owocowych. Wzbogać swoją dietę w kefiry, jogurty z żywymi kulturami bakterii oraz czosnek, który działa jak naturalny antybiotyk i eliminuje grzyby namnażające się w układzie pokarmowym.

Systematyczne stosuj profilaktycznie kurację środkami probiotycznymi, które wzmacniają naturalne mechanizmy ochronne przed grzybicą. Możesz wybrać tabletki doustne lub dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które odbudowują florę bakteryjną pochwy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*