Lisinopril

Lisinopril sprzedawany również pod nazwą handlową Prinivil lub Zestril jest farmaceutykiem stosowanym w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Lek działa poprzez dezaktywację  konwertazy angiotensyny, czego końcowym efektem jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. 

  • Substancja czynna – lizynopryl
  • Dostępny aż w czterech dawkach: 2,5; 5; 10 oraz 20 mg
  • Skutecznie obniża ciśnienie krwi
  • Chroni przed zawałem serca i innymi śmiertelnymi chorobami serca

Jakie są zalety stosowania Lisinoprilu?

Farmaceutyk ten jest skutecznym uzupełnieniem diety i ruchu fizycznego w kuracji przeciwko podwyższonemu ciśnieniu krwi. Poprzez swoje działanie hipotensyjne pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia zawału lub udaru serca, ponieważ odciąża serce. Już jedna tabletka Lisinoprilu rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie krwi, zarówno w krążeniu małym jak i dużym, dzięki czemu niweluje objawy niewydolności mięśnia sercowego. Po zażyciu tabletki pierwsze efekty są już widocznie po upływie jednej czy dwóch godzin, a najmocniejszy efekt jest obserwowalny po około sześciu godzinach. Działanie tylko jednej dawki leki pozwala na obniżenie ciśnienia przez całą dobę. 

Jak działa Lisinopril?

Składnik aktywny leku – lizynopryl jest selektywnym inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (ACE) u ludzi oraz zwierząt. Głównym mechanizmem działania Lisinoprilu jest oddziaływanie na  układ renina – angiotensyna – aldosteron. ACE to peptyd dipeptydazy, który katalizuje konwersję angiotensyny typu I  w angiotensynę typu II, która powoduje skurcz naczyń krwionośnych oraz pobudza wydzielanie aldosteronu przez korę nadnerczy. Korzystne działanie lizynoprylu to zahamowanie wydzielania angiotensyny typu II oraz aldosteronu, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz wpływa na rozkurczenie naczyń krwionośnych. Lisinopril poprawia fukcje skurczowe i rozkurczowe serca, zmniejsza objawy niewydolności serca. Efektem ubocznym może być niewielkie obniżenie poziomu potasu we krwi,  jednak w większości przypadków nie wiąże się to z negatywnym wpływem na zdrowie. 

Jakie są wskazania do stosowania leku?

Lisinopril  może być formą monoterapii dla pacjentów chorych na nadciśnienie tętnicze , nadciśnienie naczyniowo-nerkowe w przebiego jednostronnego zwężenia tętnicy nerkowej. Lekarza zalecają ten lek również  w przypadku niewydolności serca oraz we wczesnej fazie zawału serca u pacjentów, u których nie uległa zaburzeniu hemodynamika. Pozwala to na uniknięcie dysfunkcji lewej komory oraz ostrej niewydolności serca. Lisinopril może być również stosowany w przewlekłej niewydolności nere i nefropatii cukrzycowej, ponieważ zwalnia hiperfiltrację kłębuszkową i hamuje rozwój choroby. 

Czy Lisinopril może być stosowany u wszystkich ciśnieniowców?

Niestety Lisinopril nie może być zażywany przez wszystkich chorych na nadciśnienie tętnicze, dlatego bardzo ważne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu medycznego. Podczas składania zamówienia w naszym serwisie bardzo ważne jest, aby podać spis wszystkich aktualnie przyjmowanych leków, również tych dostępnych bez recepty. 
Lisinopril nie może być zażywany przez:
Osoby uczulone na substancję czynną leku – lizynopryl oraz inne leki z tej samej grupy będące inhibitorami ACE, m.in. enalapril
Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, ponieważ lek ma szkodliwy wpływ na płód oraz przenika do pokarmu
Szczególną ostrożność podczas zażywania leku powinny zachować osoby:

  • Z chorobami i niewydolnością nerek
  • Przyjmujące leki moczopędne
  • Stosujące inne preparaty obniżające ciśnienie krwi
  • Chore na cukrzycę
  • Przyjmujące preparaty uzupełniające niedobory potasu
  • Zażywające leki przeciwdepresyjne

Jakie jest dawkowanie leku?

Dawkowanie Lisinoprilu jest ustalane przez lekarza, nie należy samemu zwiększać lub zmniejszać dawki oraz przedłużać stosowania leku. W przypadku nadciśnienia lekarze zalecają na początku dawkę 10 mg raz na dobę u pacjentów, którzy nie stosują dodatkowo diuretyków. Natomiast dawka podtrzymująca to najczęściej 20-40 mg doustnie raz dobę. Jeżeli pacjent cierpi na niewydolność serca to lekarze zlecają przyjmowanie 5 mg Lisinoprilu dziennie. Gdy chory dobrze zareaguje na lek to możliwe jest zwiększenie dawki do 20 mg. Tabletkę Lisinoprilu można przyjmować niezależnie od posiłków. W czasie stosowania leku należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi, jeżeli wciąż będzie ono za wysokie można dodać leki diuretyczne i zmniejszyć dawkę Lisinoprilu.

Czy Lisinopril powoduje skutki uboczne?

Podczas kuracji lekiem Lisinopril mogą, ale nie muszą pojawić się pewne dodatkowe działania uboczne. Zazwyczaj dotykają tylko małą część pacjentów, a ich przebieg ma charakter łagodny. Większość wymienionych skutków ubocznych nie wymaga pomocy lekarskiej, ponieważ mijają samoistnie. Jeżeli chory zaobserwuje u siebie inne, niepokojące objawy powinien natychmiastowo zgłosić się do lekarza.

Częste:
Zaburzenie widzenia
Bóle głowy i brzucha
Wymioty
Biegunka
Osłabienie, zmęczenie
Zawroty głowy
Zmniejszona objętość moczu, mętny mocz
Podrażnienie błon śluzowych nosa oraz gardła

Rzadkie:
Bezsenność
Zmniejszenie apetytu
Utrata libido
Arytmia serca
Bóle mięśni i stawów

Czy można kupić lek hipotensyjny przez Internet?

Lisinopril oraz inne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia krwi można zamówić w bezpieczny i pewny sposób przez Internet poprzez nasz serwis kliniki internetowej. Ponieważ są to leki sprzedawane na receptę to zamawiający lek jest zobowiązany do wypełniania poufnego kwestionariusza medycznego będącego zastępstwem stacjonarnej wizyty lekarskiej. Nasi specjaliści po przeczytaniu ankiety zdecydują czy wybrany lek jest odpowiedni dla pacjenta oraz czy nie występują przeciwwskazania do przyjmowania Lisinoprilu. Po wypisaniu recepty zostanie ona zrealizowana we współpracującej z nami aptece, a następnie lek zostanie wysłany ekspresową przesyłką kurierską pod wskazany przez pacjenta adres. Większość przesyłek dociera po 24-48 godzinach od nadania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*