Powszechny problem wrażliwych zębów

Powszechny problem wrażliwych zębów Tag: nadwrażliwość zębów leczenie    nadwrażliwość zębów przyczyny    pasty na nadwrażliwość zębów    właściwa technika szczotkowania

Znaczna część z nas mogła doznać dotkliwego bólu zębów po zjedzeniu zimnego deser lodowego lub wypiciu gorącej herbaty bądź kawy. To jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących w obrębie jamy ustnej. Według statystyk na nadwrażliwość zębów cierpi co czwarty dorosły. Zdarza się i tak, że po pewnym czasie ból znika i nie jest już odczuwany. Jednak przy zauważeniu u siebie pierwszych oznak stanu zapalnego warto podjąć niezbędne kroki, które pomogą w skutecznym wyleczeniu się z tej przypadłości oraz odzyskaniu ochoty do konsumpcji zarówno zimnych, jak i ciepłych potraw. Ponadto uniemożliwi to do doprowadzenia rozwoju próchnicy i schorzeń dziąseł takich jak paradontoza.

Nadwrażliwość zęba od podstaw

Ból zębów spowodowany ich nadwrażliwością na ciepło lub zimno wynika ze starcia szkliwa zęba lub tkanki dziąsła wskutek odsłonięcia korzeni za sprawą cofania się dziąseł. Prowadzą one do miazgi, która jest ośrodkiem nerwowym zęba. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a szczególnie mycie zębów w niewłaściwy sposób, w tym ich przesadne szczotkowanie. Nie bez znaczenia jest również stosowanie szczoteczki o twardym włosiu i pasty, która posiada dość wysoki współczynnik ścieralności, a także zbyt duża częstotliwość mycia zębów. Ponadto złe nawyki typu zgrzytanie zębami jest jednym z czynników sprawczych nadwrażliwości niektórych zębów. Jednak mało kto wie, że istnieją napoje gazowane, które w swoim składzie zawierają kwasy uszkadzające szkliwo i odsłaniające zębinę.

Sposoby na wrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów sprawia nie tylko ból, ale również może przyczynić się do rozwoju próchnicy samych korzeni. Dlatego zdając sobie sprawę, iż ten problem zdrowotny również i nas dotyczy, warto wybrać się na wizytę do stomatologa, który podejmie właściwe leczenie. Truizmem jest znane wszystkim twierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Skutkiem tego niezbędna jest profilaktyka chroniąca dziąsła przed ich recesją, która wywołuje nadwrażliwość zębów. Polega ona w głównej mierze na używaniu dobrej szczoteczki, której włókna są miękkie i delikatne zarówno dla zębów, jak i dziąseł. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup elektrycznej szczoteczki, która wykorzystuje technologię rotacyjno-oscylacyjną, dzięki której jest ona w stanie skutecznie usunąć więcej płytki bakteryjnej. Istotne jest mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, lecz nie przez czas dłuższy niż 2-3 minuty. Wart podkreślenia jest także fakt, iż należy stosować odpowiednią technikę szczotkowania. Schemat każdego mycia zębów powinien zaczynać się od czyszczenia zewnętrznych powierzchni zębów, począwszy od górnych do dolnych obrotowym lub wymiatającym ruchem, nie pomijając linii dziąseł. Następnie przechodzimy do oczyszczania wewnętrznych powierzchni zębów, a na koniec również i języka, aby odświeżyć swój oddech.

 

Oto propozycje preparatów dentystycznych, które pomogą w złagodzeniu skutków nadwrażliwości zębów:

Himalaya pasta do zębów z naturalnym fluorem, 100 g – to rewelacyjna formuła ziołowa do higieny jamy ustnej, która skutecznie oczyszcza i ochrania zęby przed paradontozą oraz próchnicą. Rekomendowana szczególnie dla osób, które uskarżają się na obrzęk bądź krwawienie dziąseł, a także nadwrażliwość zębów. Przeznaczona dla całej rodziny i do codziennego użytku.

 

Dentitox N Zahnungshilfe, żel 10 g – tradycyjny lek przeznaczony do stosowania miejscowego na dziąsła. To preparat złożony, który zawiera składniki zmniejszające ból. Posiada działanie przeciwzapalne, dlatego może być krótkotrwale używany w leczeniu ostrych dolegliwości bólowych oraz w stanach zapalnych dziąseł, występujących np. przy nadwrażliwości zębów spowodowanej cofaniem się dziąseł.

 

ELMEX Sensitiv Plus, płyn do płukania jamy ustnej 400 ml – zawiera specjalny składnik aktywny w postaci aminofluorku, który pomaga zmniejszyć istniejącą nadwrażliwość zębów.  Ochrania szyjki zębowe przed próchnicą. Płyn tworzy ochronną warstwę na odsłoniętych szyjkach zębowych. Natomiast fluorek zakłóca przewodnictwo bodźców bólowych, dzięki czemu przynosi szybką ulgę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*