Problemy z trawieniem? Lecz się ziołami!

Chyba każdy z nas miał kiedyś wątpliwą przyjemność borykania się z różnego rodzaju problemami trawiennymi. Ból brzucha i paląca zgaga stanowią bardzo częste problemy nie do pokonania, skutecznie uprzykrzając codzienne funkcjonowanie i ograniczając aktywność. Z całą pewnością najbardziej skutecznym sposobem na niestrawność będą różnego rodzaju preparaty ziołowe, szeroko dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich.

Co na problemy z trawieniem?

Jedną z najstarszych roślin leczniczych, znajdujących zastosowanie głównie w leczeniu niestrawności, jest mięta. Oprócz właściwości dezynfekujących, a nawet przeciwbólowych, mięta korzystnie wpływa na skurczowe dolegliwości żołądkowo – jelitowe, przez co łagodzi bóle powstałe na tym właśnie tle. Roślina ta stosowana jest przede wszystkim w formie naparu, jednak korzystnie działają również olejki eteryczne.

Poza miętą, dolegliwości trawienne łagodzi także imbir lekarski, który prowadzi przede wszystkim do zwiększenia wydzielania śliny i innych soków trawiennych, przez co rozkład złożonych związków odżywczych przebiega sprawniej. Herbatki imbirowe i napary z suszonego kłącza świetnie sprawdzą się także jako preparat na nudności, bowiem łagodnie znoszą odruch wymiotny. Herbatę z dodatkiem tej rośliny można pić przez cały czas, również w upalne lato, wtedy najlepiej sprawdza się napój z cytryną i kostką lodu.

Innym, równie popularnym lekiem na trawienie jest rozmaryn, ziele szeroko stosowane w kuchniach całego świata, zwłaszcza w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Rozmaryn ma właściwości żółciopędne i wiatropędne, łagodzi także skurcze mięśniówki układu pokarmowego, co zmniejsza dolegliwości bólowe. Oprócz tego, w ziołolecznictwie szerokie zastosowanie znajduje również mniszek lekarski, czyli popularny mlecz lub dmuchawiec, głównie ze względu na swoje działanie przeczyszczające i ściągające.

Zioła z apteki

Większość z wyżej wymienionych roślin jest dostępna w aptece, pod postacią różnych preparatów w tabletkach, w proszku lub maści. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla osób, które cenią sobie wygodę użytkowania preparatów leczniczych, które można ze sobą zabrać i zażyć w każdej chwili. Niektóre preparaty zawierają bardzo wiele związków jednocześnie, których przyjmowanie wraz z herbatami ziołowymi mogłoby nastręczać wielu trudności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*