Rwa kulszowa specyficznym bólem pleców

Rwa kulszowa specyficznym bólem pleców Tag: bóle pleców    dyskopatia kręgosłupa    rwa kulszowa    rwa kulszowa leczenie    zwyrodnienie kręgosłupa

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego najczęściej są spowodowane wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej oraz nadmiernym ciężarem (obciążeniem) ciała. Bóle krzyża i pleców są najpowszechniejszymi dolegliwościami tego ustroju organizmu. Są one najczęściej następstwem procesów zwyrodnieniowych rdzenia kręgów, a rezultatem jest przeciążenie i osłabienie kręgosłupa. Dochodzi do tzw. dyskopatii, czyli uszkodzenia dysku scalającego kręgi kręgosłupa. W powyżej opisany sposób powstaje choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Specyficznym bólem pleców dotykającym szczególnie okolicę lędźwiową kręgosłupa jest rwa kulszowa, zwana inaczej ischialgią (z łac. ischias). Wywołana jest ona przez dyskopatię tej części ludzkiej osi szkieletu. Nerw kulszowy jest największym nerwem obwodowym człowieka, który tworzą nerwy rdzeniowe L4, L5 i S1. Podstawowym objawem jest nagły i przeszywający ból w odcinku lędźwiowym pleców, który pojawia się na skutek wykonania gwałtownego ruchu lub podniesieniu ciężkiego przedmiotu. Promieniuje on do pośladka, uda, a nawet stopy. Akompaniuje jemu zmniejszenie siły mięśniowej oraz poczucie odrętwienia dotkniętych tym schorzeniem części ciała. Ponadto ból wywołany rwą kulszową wzmaga się przy napinaniu mięśni brzucha oraz kaszlu.

Kto jest najbardziej narażony na atak rwy kulszowej? Według statystyk schorzenie to dotyczy głównie osób po trzydziestce, bardziej mężczyzn niż kobiet. Jednak coraz częściej ten problem dotyczy ludzi młodych niezależnie od płci. Powszechnie sądzi się, iż dotyka głównie osoby z nadwagą, które unikają aktywności fizycznej. Oczywiście oba czynniki, szczególnie otyłość obciążająca kręgosłup, wpływają na osłabienie krążków międzykręgowych, w których zachodzą wyraźne zmiany zwyrodnieniowe, widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Jednakże równie dobrze rwa kulszowa można zaatakować osoby aktywne, które nie stronią od ćwiczeń fizycznych, oraz są w bardzo młodym wieku i nie mają problemów z utrzymaniem stałej masy ciała. Warto mieć również na względzie fakt, iż także zgrabne kobiety skarżą się na silne bóle pleców, a w ich przypadku powodem powstania rwy kulszowej jest przede wszystkim chodzenie na wysokich obcasach. Nic dziwnego – w końcu nie od dzisiaj jest znany szkodliwy wpływ szpilek nie tylko na kręgosłup, lecz także na nogi i stopy, które pod wpływem noszenia niewygodnych butów deformują się.

Co zrobić, gdy już dopadnie nas rwa kulszowa? Przede wszystkim nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, a nawet niezwłocznie trzeba się do niego udać. Nie wystarczy zaaplikować sobie silny lek przeciwbólowy, aby zwalczyć rwę kulszową. Warto się upewnić u specjalisty, czy nie doszło do trwałego uszkodzenia nerwów, jeżeli problem często się powtarzał. Po przeprowadzonym wywiadzie na temat choroby lekarz może zlecić wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, a także rezonans magnetyczny, aby postawić trafną diagnozę. Zdarza się i tak, że w przypadku poważnego zwyrodnienia krążka międzykręgowego zaleca się jego operacyjne usunięcie. Szczególnie gdy ból pojawia się coraz częściej i nasila się, co uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie na co dzień. Czasami jest to jedyna skuteczna metoda leczenia z rwą kulszową. Ponadto zbawienny wpływ na lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa mają ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane z pomocą profesjonalnego rehabilitanta.

Jakie podjąć kroki, aby zapobiec rwie kulszowej? Jeżeli przeżywamy nawrót ataku rwy kulszowej to jak najbardziej zalecany jest odpoczynek oraz uśmierzenie bólu za pomocą specjalnych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, które powinny być skonsultowane z lekarzem. Aby uniknąć powrotu choroby należy przede wszystkim unikać wykonywania gwałtownych skłonów i ruchów, nosić plecak zamiast torebki na jedno ramię, zakupy rozkładać równomiernie do siatek po obu stronach ciała, kucać przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi oraz korzystać z basenu.

Preparaty apteczne, które pomogą w walce z bólem pleców i kręgosłupa:

ThermaCare Plecy Plaster Rozgrzewający, 2 sztuki -to skuteczny sposób na silny ból pleców, szyi i barku bez konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W skład kompresów ThermaCare wchodzą opatentowane dyski samorozgrzewające, które dostarczają stałe lecznicze ciepło (temp. 40 stopni Celcjusza), przenikające głęboko do mięśni.  Ekspresowo zwalcza źródło powstawania bólu, zwiększa przepływ krwi w naczyniach oraz pobudza termoreceptory, co pomaga blokować przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu i rozluźnia napięte mięśnie. Przynosi natychmiastową ulgę.

Opokan (Meloxicam)  7,5 mg, 20 tabletek – polecany przy bólach kostno-stawowych i mięsniowych w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów.  To lekarstwo zawiera substancję czynną meloksykam, należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym.

Neuro Terapia Nes Pharma Żel Bóle kręgosłupa, 75 g – posiada ekstrakt z goździkowca korzennego. Działanie żelu na bóle kręgosłupa oparte jest na jego unikatowych właściwościach fizykalnych. Główny efekt leczniczy jest osiągany przez optymalne przenoszenie sił i momentów skręcających podczas masażu. Wskazany jest przy leczeniu, zapobieganiu i łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z dyskopatią kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego i lędźwiowego, a także chorobą zwyrodnieniową stawów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*