Stres a niepłodność

Wątpliwości co do tego, że stres ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka nie ma chyba nikt. To właśnie on najczęściej będzie powodował stan, w którym każdemu odejdzie chęć do życia oraz wykonywania z pasją codziennych obowiązków w domu jak i pracy zawodowej.

Jego zgubne działanie dostrzegają jednak najbardziej osoby cierpiące na niepłodność, którym konieczne będzie leczenie bezpłodności, gdy tylko takie działanie zaleci lekarz. Może ono występować pod różnymi postaciami oraz z różną częstotliwością w zależności od sytuacji. Jednak, gdy niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia i nie stosowania podczas stosunków środków antykoncepcyjnych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, małżonkowie a głownie kobiety zaczynają się zastanawiać co jest tego przyczyną. U mężczyzn szybko może dać odpowiedź badanie nasienia, kobiety powinny wykonać szerego badań.

Tłumaczą to oczywiście czynnikami chorobotwórczymi, obwiniając na przemian siebie oraz swego partnera. Im napięcia są częstsze, tym towarzyszący im stres również przybiera na sile, uniemożliwiając jednocześnie poczęcie. Jedynym skutecznym sposobem jest więc leczenie bezpłodności poprzez wizytę u specjalisty – psychologa, który rozpozna przyczyny i pomoże uporać się z problemem, który od dawna dręczy zgłaszających się do niego pacjentów. Dla większej pewności zaleci on wykonanie podstawowych badań, by mieć jeszcze większą pewność co do tego, że leczenie bezpłodności nie będzie wymagało zabiegu chirurgicznego czy też zastosowania metody hormonalnej czy inseminacji. Gdy jednak badania wykluczą czynniki chorobowe, jedynym, odpowiedzialnym za niepłodność będzie stres. Unikanie stresujących sytuacji życiowych będzie w tej sytuacji stanowić doskonała receptę na walkę o dziecko.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*