Tarczyca

Tarczyca

Na początku wyjaśnijmy co to jest tarczyca, bo w końcu to ona głównie odpowiedzialna za naszą chorobę czyli niedoczynność tarczycy. Jest to gruczoł, który odpowiada za wydzielanie hormonów (tyroksyny i trójjodotryniny i kalcytoniny) Jej głównym zadaniem jest zarządzanie metabolizmem człowieka a także gospodarką wapniowo – fosforową.

Waga tego organu waha się między 30g a 60g ale to nie oznacza, że ta waga jest standardowa ponieważ przy większości zmianach w naszym organizmie np. przy ciąży czy przy jakiejś innej chorobie nasza tarczyca może ulec zmianie, a dokładniej mówiąc może się powiększyć.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ten organ wydziela trzy hormony:

– tyroksyna (T4) – jest organicznym związkiem chemicznym i razem z trójjodotyronią są podstawowymi, produkowanymi hormonami przez tarczycę. Podstawowym substratem, który produkuje to tyrozyna. Tyroksyna jest odpowiedzialna m.in. za działanie hormonów wzrostu, działanie hormonów płciowych czy ma także wpływ na rozwój umysłowy a w szczególności u małych dzieci.

– trójjodotyronina (T3) – tak samo jak tyroksyna jest organicznym związkiem chemicznym, jest trójjodową pochodną tyroniny. Hormon ten powstaje dzięki komórkom pęcherzyków tarczycy. Jej głównymi zadaniami są odpowiedzialność za wzrost organizmu a także reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego.

– kalcytonina- tak jak inne hormony tarczycy tak samo kalcytonina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy peptydów. Produkowana jest w miąższu tarczycy a jej głównym zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej.

 

Budowa tarczycy

Tarczyca znajduje się w przednio dolnej części szyi. Budowa tarczycy polega połączeniu płatów bocznych z wąską cieśnią (węziną). U niektórych ludzi występuje także trzeci płat tzw. piramidowy.

Oba płaty boczne są połączone za sobą za pomocą węziny, która jest zlokalizowana na przedniej ścianie górnego odcinka tchawicy. Niekiedy zdarza się, że węzina może zachodzi na przednią ścianę krtani. Mięśnie podgnykowe przykrywają płaty boczne. Ciągnący się w górę płat piramidowy, od cieśni i może sięgać nawet wyżej niż płaty boczne. Częściej znajduje się nieco bardziej z lewej strony niż pośrodkowo. Jest on pozostałością dolnego odcinka przewodu tarczowo-językowego, z którego rozwija się ten gruczoł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*