Uciążliwy problem dnia codziennego – zaparcia

Uciążliwy problem dnia codziennego – zaparcia Tag: alax    niedrożność jelit    obstrukcja    preparaty na zaparcia

Zaparcia to nie tylko problemy z wypróżnieniem. To również ból, częste i nieefektywne wizyty w toalecie i rozmyślanie, jak je zlikwidować. Czy można zaradzić zaparciom stosując wyciągi naturalne?

Czym są zaparcia i dlaczego występują?

Zaparcia, które określa się także jako zatwardzenie lub obstrukcja, to nic innego jak trudności w wypróżnieniu. O zaparciach mówi się również wówczas, gdy defekacja występuje zbyt rzadko (rzadziej niż co drugi dzień).

Występowanie tych dolegliwości może być związane zarówno z trybem życia, jak i z zakłóceniami pracy jelit. Zaparcia mogą często dotyczyć osób, których dieta uboga jest w produkty płynne oraz zawiera mało błonnika. Ponadto za warunki wpływające na powstawanie zaparć uznaje się niewielką ilość wysiłku fizycznego czy siedzący tryb życia. Biorąc pod uwagę wiek pacjentów, u których zaparcia zdarzają się z największą częstotliwością, stwierdzono, iż są to osoby starsze oraz noworodki. Bardziej narażone na zaparcia są także kobiety w ciąży.

Zaburzenia pracy jelit będące przyczyną wystąpienia zaparć to między innymi: niedrożność jelit, zmiany nowotworowe i blizny w obrębie jelit. Wśród innych przyczyn powstawania zaparć wyróżnia się także celowe opóźnianie wypróżnienia. Nie bez znaczenia dla czynności jelitowych pozostaje także stres.

Jak zlikwidować zaparcia?

Zaparcia można zwalczyć wprowadzając właściwe zmiany w naszej diecie (zwiększyć podaż błonnika i płynów, zredukować tłuste potrawy). Wymaga to jednak dużej zawziętości, gdyż chwilowe modyfikacje dietetyczne przyniosą jedynie tymczasową poprawę. Warto więc w sposób doraźny wykorzystywać zasoby natury, dostępne w postaci łatwych do połknięcia tabletek, takich jak Alax.

Aloes i kruszyna – rośliny o potwierdzonej skuteczności w zaparciach

Alona, czyli stężały sok z kilku gatunków aloesu zawiera tak zwane antraglikozydy – związki cechujące się łagodnym lub silnym działaniem przeczyszczającym (w zależności od budowy cząsteczki). Mechanizm przeczyszczającego działania aloesu opiera się na ograniczaniu „ucieczki” jonów sodowych i wody z jelit do krwi, a jednocześnie prowokacji napływu wody z krwi do jelit – w ten sposób masy kałowe zostają upłynnione. Efektem jest ułatwione i bezbolesne wypróżnienie.

Kora kruszyny również zawiera antrazwiązki. Działanie kruszyny polega na drażnieniu zakończeń nerwowych jelit, co powoduje zintensyfikowanie ich ruchów perystaltycznych (pozwalających na przesuwanie się mas kałowych) oraz na blokowaniu odprowadzania wody z jelit. Działanie kory kruszyny można uznać za lekko przeczyszczające, a aloesu – silnie przeczyszczające. Pierwsze efekty zażycia powyższych wyciągów roślinnych mogą wystąpić już po 8 godzinach. Dlatego też zaleca się stosować preparatów przeczyszczających przed zaśnięciem, aby po przebudzeniu móc z łatwością dokonać wypróżnienia.

Które preparaty zawierają aloes i kruszynę?

Dobrym preparatem jest lek o nazwie Alax. Zawiera bowiem zarówno sproszkowany sok z liści aloesu, jak i suchy wyciąg z kory kruszyny. Sumuje więc działania przeczyszczające obu wyciągów roślinnych. Warto podkreślić, że preparat Alax jest zarejestrowany jako lek, a fakt ten wymagał uzyskania potwierdzenia skuteczności jego składników w wielu badaniach nieodzownych w procesie rejestracji leków.

Czy każdy może stosować preparaty zawierające aloes i kruszynę?

Jak każdy lek, Alax również ma pewne przeciwwskazania do jego przyjmowania. Głównym jest wiek pacjenta – nie powinno się zażywać leku poniżej 12 lat. Takie zalecenia posiadają praktycznie wszystkie preparaty o działaniu przeczyszczającym. W przypadku dzieci do 12 roku życia powinno się zastosować wyłącznie kurację dietetyczną (jabłka ze skórką, suszone śliwki, figi). Kolejnymi przeciwwskazaniami są: uczulenie jakikolwiek składnik preparatu, niedrożność i zwężenia jelit, atonia jelit, inne schorzenia jelit czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Kobiety w ciąży również nie powinny przyjmować leku, ze względu na możliwość oraz ciąża (środki przeczyszczające mogą powodować poronienia).

Jak stosować lek Alax?

Leku nie należy stosować dłużej niż tydzień. Powinno się przyjąć 1-2 tabletek na krótko przed snem i popić szklanką przegotowanej wody.

Dlaczego nie można stosować w sposób ciągły preparatów przeczyszczających?

Preparaty przeczyszczające pobudzają nasze jelita do pracy. Jeżeli będą one nieprzerwanie przyjmowane, nasze jelita „przyzwyczają się” i nie będą prowokować wypróżnień. Dlatego tak ważne jest, aby preparaty przeczyszczające przyjmować tylko w chwili problemów z zaparciami.

INFORMACJA O PRODUKCIE

ALAX®

Aloe capensis+ Frangulae corticis extractum siccum, 35 mg + 42 mg tabletki drażowane

Substancje czynne: Wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 18 % – 35 mg. Wyciąg suchy z kory kruszyny o zawartości związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę 15% – 42 mg. Jedna tabletka zawiera 10-15mg związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę. Wskazania do stosowania: Roślinny produkt leczniczy do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach. Przeciwwskazania: Potwierdzona nadwrażliwość na substancje czynne lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Przypadki niedrożności jelit i zwężenia jelit, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne jelita grubego (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego); ból brzucha nieznanego pochodzenia; ciężkie odwodnienie z niedoborem wody i elektrolitów. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*