Wspomaganie sportowców w trakcie kontuzji

Różne rodzaje sportów charakteryzują się rożnym stopniem kontuzjogenności. Do sportów o największej ilości kontuzji można zaliczyć, przede wszystkim sporty kontaktowe i wytrzymałościowe, takie jak: hokej, piłka nożna, football amerykański, kolarstwo górskie, boks, wrestling, zapasy, koszykówka, kolarstwo, czy żużel.

Kontuzje przytrafiają się często także w trakcie treningów i są wynikiem przetrenowania, czyli nadmiernego przeciążenia organizmu w stosunkowo krótkim czasie. W zależności od rodzaju kontuzji może ona czasowo wyłączyć sportowca z treningów, bądź przy poważniejszym rodzaju urazu zadecydować o zakończeniu jego kariery w trybie natychmiastowym. Niezależnie od rodzaju kontuzji sportowiec musi poddać się długotrwałej rehabilitacji, często wspomaganej zażywaniem specjalistycznych substancji znacznie wspomagających regenerację mięśni, więzadeł i stawów (do tych substancji należą między innymi białka i aminokwasy). W trakcie rehabilitacji wymagane jest również zastosowanie specjalnej diety białkowo-węglowodanowej. Regenerację osłabionych mięśni zapewnią również specjalnie dobrane masaże, zabiegi relaksacyjne, czy odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne. Wszystkie te zabiegi muszą być jednak wykonane przez wysokiej klasy profesjonalistów specjalizujących się w danym typie terapii. Jeśli chodzi o stosowanie suplementów i substancji, takich jak aminokwasy, ze względu na ich znikomą szkodliwość dla sportowców (jest to związek chemiczny naturalnie występujący w ludzkim organizmie) specjaliści zalecają przyjmowanie ich nawet w podwójnej dawce w trakcie rehabilitacji.

Takie związki chemiczne znacząco wspomagają regenerację mięśni, zapewniają ich nieznaczny przyrost, oraz zapewniają wzrost sił witalnych i przyrost energii. Jako, że aminokwasy nie są uznawane w sporcie jako doping, dozwolone jest korzystanie z nich w trakcie powrotu do zdrowia. Sportowcy często przyjmują te związki chemiczne w trakcie zawodów pijąc różnego rodzaju napoje energetyczne (dostępne również na rynku).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*