Ziemniaki nie tylko na talerzu

W Polsce ziemniaki hoduje się od XVII wieku, były wówczas roślinami ozdobnymi. Jako rośliny jadalne zostały zakwalifikowane dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Odkryto bowiem, że zawierają dużo wody, węglowodanów oraz niewielką ilość witamin B1, B2 i C. Oprócz tego, ziemniak jest rośliną leczniczą, dlatego zamiast lądować na talerzu, może zostać wykorzystany do wykonania kataplazmu. Kataplazmem nazywamy gorący okład stosowany w stanach zapalnych, zwłaszcza ropnych, z piasku, owsa, siemienia lnianego, otrąb i papki z ziemniaków.

Stosowanie okładów z ziemniaków to metoda, która w medycynie naturalnej istnieje już od dawna. Panuje przekonanie, że kataplazmy są skuteczniejsze niż np. kompresy. Działają rozgrzewająco, poprawiają ukrwienie, koją ból i pomagają zlikwidować stany zapalne.

Na co mogą pomóc kataplazmy?

  • ropnie
  • czyraki
  • choroby gruczołów limfatycznych
  • zapalenie stawów
  • zapalenie gruczołu sutkowego

Okłady z samego ziemniaka mogą pomóc na:

  • stan zapalny oskrzeli i gardła
  • problemy skórne
  • problemy miażdżycowe

Jak przygotować okłady z ziemniaków?

Nie jest to trudne zadanie. Ziemniaki należy umyć i ugotować w mundurkach, a następnie rozgnieść je na miazgę. Aby to wykonać bez problemu, można je trochę rozgotować. Otrzymaną papkę należy rozsmarować na płótnie i zawinąć. Takie płótno trzeba przyłożyć do skóry, a następnie zawinąć wełnianym szalikiem lub inną tkaniną, która utrzyma ciepło.

Musimy pamiętać, że okłady nie mogą być zbyt gorące, ponieważ mogą doprowadzić do poparzenia skóry. Szczególną ostrożność należy zachować stosując kataplazmy u dzieci. Mogłoby się wydawać, że naturalne metody można stosować w każdym przypadku, ale niestety, nie jest tak. W niektórych schorzeniach silniejsze ukrwienie i ocieplenie nie jest wskazane, dlatego przed zastosowaniem takiego okładu, warto skonsultować to z lekarzem.

Kataplazmy to nie jedyne zewnętrzne zastosowanie ziemniaków. Plasterki surowej bulwy można przykładać do zmęczonych powiek, kiedy pojawia się obrzęk i zasinienie. Taki zabieg odświeży i orzeźwi nasze spojrzenie po ciężkim dniu lub nieprzespanej nocy.

Surowe ziemniaki mogą też przynieść ulgę po oparzeniu skóry. Starte na papkę i przyłożone do oparzenia złagodzą ból i zapobiegną powstawaniu bąbli.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*